MIske MUCE MURENČKI POLŽKI MEDVEDKI GUMBKI SONČKI metuljivrtec moravce logoČEBELICE ŽABICE JEŽKI RAČKE pikapolone mravljice

• top7
  • decembertop2015
  • Dobrodošli na spletni strani Vrtca Moravče!

Turizem in vrtec 2013/2014

TURIZEM IN VRTEC (2013 / 2014)

V šolskem letu 2013 / 2014 smo se ponovno odzvali vabilu Turistične zveze Slovenije in sodelovali v vseslovenskem gibanju TURIZEM IN VRTEC na temo Z IGRO DO PRVIH TURISTIČNH KORAKOV. Rdeča nit projekta v tem letu je bila NA ZABAVO V NARAVO. V našem vrtcu se je v projekt vključilo več skupin in skupaj smo sodelovali pod naslovom projekta: V SVET S PRIJATELJI OBJET. Glavni namen projekta je bivanje otrok v naravi in koriščenje le te za igro, zabavo, raziskovanje, gibanje, spoznavanje narave z več čutili, izkustveno učenje ipd. Glavni cilji, katere sem si za projekt zastavila za naš vrtec so bili: omogočanje in spodbujanje gibalne dejavnosti otrok; uporaba in razvijanje spretnosti; spoznavanje, raziskovanje, eksperimentiranje z umetniškimi sredstvi: naravni materiali; spoznavanje samega sebe in drugih ljudi, spoznavanje ožjega in širšega okolja; seznanjanje z zdravim in varnim načinom življenja; doživljanje in spoznavanje žive in nežive narave v njeni raznolikosti, povezanosti, stalnem spreminjanju in estetskih razsežnosti; razvijanje naklonjenega, spoštljivega in odgovornega odnosa do žive in nežive narave ter spodbujanje različnih pristopov k spoznavanju narave. Tekom leta so tako otroci spoznali naravo kot prvotni prostor za igro, učenje in druženje. Pa poglejmo nekatere dejavnosti, katere smo izvajali: Z otroki smo v naravi, na igrišču izvedli večino vaj za športni program Mali sonček, otroci so se vozili s kolesi / triciklji / skiroji, izvajali igre z žogo, razne štafetne igre, opravili naravne oblike gibanja,...Otrokom najbližja dejavnost v naravi so še vedno ostali sprehodi, krajši in daljši. Na sprehodih smo zaznavali in spoznavali naravo z vsemi čutili. V vseh letnih časih smo se odpravljali v bližnje gozdove, kjer smo opazovali spremembe, iskali sledi živali, nabirali naravne materiale za ustvarjanje in igro (razvrščanje, urejanje, primerjanje,...), gradili hišice za palčke in škrate,... Na sprehodih smo večkrat opazili tudi različne živali polže, žuželke, žabe,...), katere smo večkrat opazovali skozi povečevalna stekla, posnemali smo njihovo gibanje, oglašanje. Travnik smo si »spremenili« v »učilnico« in spoznavali naravne pojave (npr. veter) in izdelovali pripomočke za igro (zmaj, vetrnice). Ob Svetovnem dnevu Zemlje smo se starejše skupine celotnega vrtca odpravile na orientacijski pohod. Tekom pohoda so otroke na nekaj vmesnih postajah čakale različne gibalne naloge, da je bil pohod zabavnejši.

V jesenskem času smo se skupine odpravile v gozd po kostanj, v naslednjih dneh pa smo skupaj pripravili kostanjčkov piknik, ob druženju in veselju nam je pečen kostanj zelo teknil. Naravo smo obiskali v vseh letnih časih in v skoraj vsakem vremenu. V naš projekt smo vključili tudi naše starše ter se z njimi zabavali ob skupnem športnem druženju in izvajanju štafetnih in drugih iger, preizkusili smo se tudi v sajenju in sejanju na našem vrtčevskem vrtičku.Otroci so s sodelovanjem v projektu pridobili marsikaj. Poleg samega ugodja gibanja in bivanja v naravi ter druženja s prijatelji, so spoznavali naravo skozi letne čase in se pri tem izkustveno učili o spremembah in lastnostih posameznega letnega časa (narave, živali). Ob sprehodih in samem bivanju so spoznali in razvijali naklonski, spoštljiv in odgovoren odnos do narave (odlaganje odpadkov ipd.), odkrili so pomen zdravega in varnega načina življenja (zaščita pred soncem, nevarnost klopov ipd.).Spoznali so, da za igro ne potrebujejo vedno igrač in drugih pripomočkov, saj se z naravnimi materiali prav tako lahko igrajo in se z njihovo pomočjo učijo. Ugotovili so, da se veliko dejavnosti, ki jih sicer izvajamo v igralnicah, lahko izvaja tudi v naravi, npr. na travniku, v gozdu.Narava, kot prostor za igro, sprostitev, izkustveno učenje, je veliko darilo. V našem vrtcu se pomena narave zavedamo in smo zelo veseli, da nas obdaja z vseh strani. Otroci v naravi zaživijo prav v posebni luči, preplavi jih sproščenost in navdušenost.

Koordinatorica projekta Turizem in vrtec: Karmen Mihelčič

OPAZOVANJE GIBANJA VODE opazovanje pljuska vode ob metanju različno velikih kamnov RISANJE OBRAZA DREVESA obris debla s pomočjo voščenke in belega lista ČUTNA POT V GOZDU

NatisniE-naslov

eko sola