MIske MUCE MURENČKI POLŽKI MEDVEDKI GUMBKI SONČKI metuljivrtec moravce logoČEBELICE ŽABICE JEŽKI RAČKE pikapolone mravljice

• top7
  • decembertop2015
  • Dobrodošli na spletni strani Vrtca Moravče!

Ekovrtec

Predšolsko obdobje je temeljno obdobje, v katerem se na specifičen način razvijajo osnovne značilnosti osebnosti, fizične in psihične zmožnosti otroka. Zaradi tega je pomembno z ekološko vzgojo začeti že zgodaj v otroštvu.

Ekološko občutljivost otroka razvijamo preko eko-nalog, eko-vsebin in eko-komunikacije.

Ekovrtec je sestavni del projekta EKOŠOLE, ki skozi celo leto s konkretnimi projekti  uresničuje cilje vzgoje in izobraževanje za trajnostni razvoj.

Najpomembnejša naloga ekovrtca je naravoslovje  v srečanju z okoljem, v katerem se otroci gibajo in živijo. V tem okolju otroci začnejo odkrivati, doživljati in spoznavati okolje hkrati z razvojem lastnih miselnih sposobnosti in osebnostnim razvojem.

OZAVEŠČEVALNE IN ZBIRALNE AKCIJE

V tem šolskem letu se bomo posvetili ločenemu zbiranju sledečih odpadkov:

• ZAMAŠKI
  • PAPIR -jesenska in spomladanska akcija zbiranja odpadnega papirja
  • KARTUŠE IN TONERJI
  • BATERIJE
  • BIOLOŠKI ODPADKI
  • TEKSTIL (Zoltan)
  • KEMS: Med odpadki je tudi kartonska embalaža za mleko in sokove (KEMS). Pravilno odložena KEMS se v papirnicah reciklira v nove izdelke (lepenke, mape, škatle).

TEMATSKI SKLOPI

Za ohranitev eko zastave sodelujemo v naslednjih tematskih sklopih:

• ODPADKI: Zbiranje odpadnega materiala, priprava načrtnega ravnanja z odpadki v vrtcu. Sodelovanje v projektu z Grinijem, v okviru Javnega komunalnega podjetja Prodnik.
  • VARČEVANJE IN NARAVNI VIRI: Voda (spoznavanje bližnjih voda, Ribniki; življenja v in ob njem; spoznavanje in seznanjanje o pomembnosti voda v našem življenju ), energija
  • EKO-PAKET: natečaj iz kreativnega ustvarjanja iz kartonske embalaže za mleko in sokove KEMS.
  • EKOBRANJE ZA EKOŽIVLJENJE: branje literature z ekološko tematiko in ustvarjanje iz eko materiala
  • ZGODNJE NARAVOSLOVJE: Zdrav življenjski slog- Slovenska hrana (tradicionalni slovenski zajtrk, 21. november 2014 )

Herbarizirana zelišča našega vrta-spoznavanje in potek nabiranja zdravilnih rastlin in zelišč ter potek herbariziranja.

Skrivnosti našega gozda - Preživljanje časa v  naravi, skozi igro razvijanje domišljije, znanje o okolici, urjenje motorične in zaznavne sposobnosti v varnem objemu gozda.

CILJI EKOVRTCA

• Vzgoja za okoljsko odgovornost
  • Vzgoja za zdrav način življenja v zdravem okolju
  • Spodbujanje kreativnosti, inovativnosti in izmenjava idej
  • Skrbno ravnanje z vodo, odpadki, energijo

UDELEŽENCI

• Otroci
  • Strokovni delavci vrtca
  • Starši
  • Zunanji delavci
  • Lokalna skupnost

Za podrobnejše informacije pa lahko obiščete spletno stran Ekošole: http://ekosola.si/

Koordinatorica Ekovrtca: Ana Gerčar

NatisniE-naslov

Prispevki Eko Vrtec

Spoznavamo telo - zunanje

Z otroki iz VVE Vojke Napokoj Moravče smo v drugem tednu novembra spoznavali telo. Postopoma, s prepletanjem že poznanih informacij in izkušenj otrok, smo povezovali novo znanje, nove izkušnje, nove eksperimente, katere so otroci z navdušenjem sprejemali.

Začeli smo z opazovanjem sebe in drugih otrok; kaj nas povezuje oziroma, kaj imamo podobno ali enako (vsi v skupini imamo 2 roki, 2 nogi, 2 očesi, usta, nos, vrat, dele telesa …) na našem telesu in v čem se razlikujemo (deli telesa so med otroki podobni, a različni).

Z različnimi pripomočki in načini  (lupe, z opazovanjem v dvojicah, eden drugega …) so otroci sami ter s spodbudami spoznavali, kaj vse gradi njihovo telo.

Prešli smo na pogovor in spoznavanje, kaj radi jemo, ali kaj rad je moj prijatelj ter tako prešli na spoznavanje čutil, ob tem poizkušali različno sadje, zelenjavo, izmenjavali občutke ob tem, se zraven preprosto zabavali in uživali.

Ana Gerčar, mag. prof. predšol. vzg.

Zbornik zbranih povzetkov ZGODNJE NARAVOSLOVJE 2017

Najdete ga na spodnji povezavi:

Mednarodni dan miru - PLANT A TREE - Posadite drevo miru

Z otroki skupine Metulji smo se veliko pogovarjali in raziskovali načine, kako bi pomagali naši Zemlji k boljšemu počutju, saj smo med odgovori, kako se počutimo bolje, nanizali tudi odgovor, da je naše počutje boljše takrat, ko se igramo brez prepira.

S sodelavko sva otrokom razložili, da je 21. 9. prav poseben dan za nas – Dan miru in da bomo na ta dan posadili sadike gozdnih dreves ter s tem izboljšali »počutje« našega Planeta. Listnato drevo nam namreč proizvaja čisti zrak, na ta način pa se tudi mi počutimo mnogo bolje.

Na Dan miru smo z otroki posadili dve sadiki hrasta, en javor in pravi kostanj in ko zraste, bomo lahko njegove plodove nabirali in jih zaužili. Velika so naša pričakovanja, a globoko v sebi vemo, da je pomemben zastavljen cilj, ki mu je potrebno le slediti.

Ana Gerčar

Ekovrtec

OZAVEŠČEVALNE IN ZBIRALNE AKCIJE

V tem šolskem letu se bomo posvetili ločenemu zbiranju sledečih odpadkov:

• ZAMAŠKI
  • PAPIR -jesenska in spomladanska akcija zbiranja odpadnega papirja
  • KARTUŠE IN TONERJI
  • BATERIJE
  • BIOLOŠKI ODPADKI
  • TEKSTIL (Zoltan)

TEMATSKI SKLOPI

Za ohranitev eko zastave sodelujemo v naslednjih tematskih sklopih: