Jesensko listje
Lepo škrlatno je drevo,
ko hladen veter veje,
v vseh barvah zažari jesen,
a sivo je nebo.
Jesensko listje, kam hitiš?
Ujeli bi te radi,
ko z vetrom rajaš in vrtiš
kot zlato se kolo.
Ječijo veje in drhte
brez pisane odeje,
kako jih zebe brez kopren,
ko pride k nam jesen.
(Joseph Haydn)
Jesen- čudoviti letni čas ki smo ga poskušali zaužiti z vsemi čuti.
Veliko dejavnosti in igre je vključevalo glasbo in glasbila.
Tako so otroci urili in krepili motorične sposobnosti, spomin, um, potrpežljivost, socialne veščine, samozavest.
Za razvoj porajajoče se pismenosti smo se igrali različne didaktične igre za prepoznavanje oblik, povezovanje in obrisovanje.
Otroci si pri tem razvijajo sposobnost zaznavanja, opazovanja, povezovanja in spoznavajo različne oblike ter linije.
Didaktične igre polaganja črk na podlago z zapisom besede, iskanja črke začetnega glasu imena ali predmeta in podobno, je bil za otroke velik miselni izziv.
Naravni materiali v gozdu so bili kot na pladnju. Z njimi smo si izdelovali čudovite mandale, zapisovali svoja imena.
Otroci so si bogatili besedni zaklad ob poslušanju govornega izražanja odraslih, ki smo jim prebirali jesenske zgodbe ter vrstnikov ob pripovedovanju pesmic, pravljic v okviru projekta Pravljični palček.
Ob miselnih vzorcih in didaktičnih igrah so podoživljali to kar so doživeli v jesenski naravi.
Prav tako so vse to izražali v bogatih domišljijskih igrah.
Pri igri z naravnimi materiali so si razvijali tudi matematično pismenost.
Dobrote, značilne za jesenski čas, smo okušali na kostanjevem pikniku.
Otrokom sva omogočali, da so skozi različne dejavnosti doživljali in spoznavali pojave, ki jih je s seboj prinesla jesen.

Prispevek napisala: Joža Žuna